Jdi na obsah Jdi na menu
 


Masožravec

Masožravec

Masožravec (karnivor) je živočich, jehož potrava se skládá převážně z masa.

Vědecký název Carnivore by mohl být zavádějící, protože je podobný názvu řádu šelmy (tedy Carnivora), z nichž většina opravdu splňuje první definici. Výjimkou ale je například čeleď medvědovití, jejíž zástupci jsou příkladem šelem, které nejsou pravými masožravci. Níže je uveden seznam zvířat, které se živí pouze nebo téměř výlučně masitou stravou.

Někteří masožravci jsou draví, jiný jsou mrchožrouti.

Ekologický význam

Z hlediska ekologického jsou masožravci obvykle organismy stojící na vrcholu nebo blízko vrcholu potravní pyramidy - predátoři. Tyto organismy žijí díky potřebě lovu často na rozsáhlých, několik km² až několik set km² areálech. Jejich populační hustoty jsou i přirozeně nízké, neboť vyšší počet jedinců se na stejné ploše není schopen uživit (na jednotku biomasy kořisti připadá jen malá část biomasy masožravce) a díky tomu mezi ně patří řada nejohroženějších druhů vůbec.

Navíc člověk odedávna viděl v masožravcích svoji konkurenci. Masožravci byli totiž ti, kteří lovili jeho potravu, ať už v podobě domestikovaných zvířat (ovce, kozy…), nebo v podobě vysazované divoké zvěře (srnec, jelen, daněk atd.). Masožravci byli proto v západní Evropě vesměs vyhubeni nebo se jejich stavy dostaly na pokraj vyhubení. Toto myšlení u některých myslivců přetrvává dodnes, což spolu s vysokým stupněm přetvořenosti krajiny a obavou místních obyvatel z náhodných útoků brání úspěšné reintrodukci některých druhů zpět do volné přírody (rys, vlk a medvěd v podmínkách ČR).

Pravý masožravec

Pravý masožravec je takové zvíře jehož strava se skládá pouze z masa. Mohou sice konzumovat jinou stravu, jako je sýr, kostní dřeň nebo třeba med, nicméně tyto látky k životu nepotřebují. U domestikovaných masožravců se často doporučuje podávat doplňkovou rostlinou stravu, protože masu určenému pro lidskou konzumaci často chybí některé důležité živiny.

Dále k masožravcům patří několik druhů drobných bezobratlých. Mnoho dinosaurů a dalších vyhynulých zvířat patřilo mezi masožravé, například velmi dobře známý Tyrannosaurus rex nebo Tygr šavlozubý.